top of page

Nasza Winnica

Łaczymy pasje z przyjemnością życia. Miłość do koni i wina zrodziła winnicę Equus. (łac. Equus  - Koń)

 

 

 Winnica Equus 
Zabór
(woj.lubuskie)
 

Parcela Equus w Zaborze liczy 4,2 ha. Znajduję sie ona na terenie Lubuskiej Winnicy, która powstała z inicjatywy Marszałek woj. lubuskiego Pani Elzbiety Polak. Winnicę lubuską tworzy 12 winiarzy na areala 35 ha. Jest to wyjątkowe siedlisko w skali kraju optymalne dla Pinot Noir, Rieslinga czy Zweigelta, które to odmiany głownie tam posadziliśmy. 

 

 

Winnica Equus

 

Winnica Equus składa się z kilku parceli, w których prowadzimy uprawę winorośli i produkcję wina. Główną częścią jest winnica położona w okolicach Zielonej Góry w Zaborze, mniejsze nasasdzenia znajdują się w Mierzęcinie i Kornacicach. Areał wszystkich naszych parceli to 5,5 ha. 

Odmiany jakie uprawiamy to Pinot Noir, Riesling, Zweigelt, Rondo, Regent, Cabrnet Coris, Monarch, Solaris, Johanniter. 

Pierwsza parcela winnicy powstała w 2006 roku w Mierzęcinie. Tu testowaliśmy różne odmiany aby w roku 2010 mogła powstać winnica w Kornacicach woj. świętokrzyskie oraz w roku 2013 parcela winnicy Equus w Zaborze woj. lubuskie. Zarówno parcela winnicy w Kornacicach jak i Zaborze są miejscami gdzie historycznie uprawiano winorośl. 

 

 

 

 

 

 

Winnica Equus Mierzecin
(woj. lubuskie)
 

Parcela w Mierzęcinie powstała jako pierwsza w 2006 roku i liczy sobie 0,30 ha. Tu rozpoczęła się nasz winiarska przygoda i eksperymenty z odmianami. Parcelę w Mierzęcinie uprawiamy ekologicznie i biodynamicznie. Dzięki mierzęcińskiej parceli gdzie od blisko 9 lat testujemy optymalne odmiany winorośli, tworzymy wyjątkowe wina. 

 

Winnica Equus
Kornacice
(woj. świętokrzyskie)
 

Parcela w Kornacicach to lessowe przepuszczalne gleby. Doskonale przyjęły się tu Rondo, Regent, Solaris i Zweigelt, które to w 2013 dały pierwszy plon. 

 

 

 

bottom of page